Правила безпеки на воді

Правила безпечного відпочинку на водних об'єктах у літній період

З настанням теплих сонячних днів люди тягнуться до води. Багаторічні спостереження показують, що тонуть переважно ті, хто вміє плавати. Нещасні випадки найчастіше трапляються при порушенні правил безпеки на воді.
Відпочиваючи, треба дотримуватися заходів безпеки і, навіть добре плаваючи, не бешкетувати у воді.

Ось деякі поради тим, хто відпочиває на воді

• купатися краще вранці або ввечері, коли сонце гріє, але немає небезпеки перегрівання;
  • температура води має бути не нижча за +17-19С, у більш холоднішій купатися небезпечно;
  • плавати у воді рекомендується не більше 20 хвилин, до цього ж цей час слід збільшувати  поступово, починаючи з 3-5 хвилин;
  • не можна доводити себе до ознобу, при переохолодженні можуть виникнути судоми, зупинитись дихання, наступити непритомність;
  • краще купатися кілька разів по 15-20 хвилин, а в перервах пограти в рухливі ігри: волейбол, бадмінтон тощо;
  • не заходити та не пірнати у воду після тривалого перебування на сонці;
  • не заходити у воду в стані алкогольного сп'яніння, алкоголь блокує нормальну діяльність головного мозку;
  • якщо немає поблизу обладнаного пляжу, треба вибрати безпечне для купання місце з поступовим ухилом та твердим і чистим дном;
  • у воду заходити обережно, ніколи не пірнати в незнайомих місцях;
  • не запливати далеко, особливо за буї, адже інколи можна не розрахувати своїх сил;
  • відчувши втому, не треба панікувати, навпаки, слід прагнути якнайшвидше добратися до берега;
  • необхідно навчитися «відпочивати» на воді;
  • якщо захопило плином, не намагайтеся з ним боротися. Треба пливти униз за течією, поступово, під невеличким кутом, наближаючись до берега;
  • якщо потрапили у вир, необхідно набрати побільше повітря в легені, зануритись у воду і, зробивши сильний ривок убік, спливти;
  • у водоймах з великою кількістю водоростей потрібно пливти поблизу самої поверхні води, не робити різких рухів, щоб не заплутатись;
  • дуже обережно плавайте на надувних матрацах, автомобільних камерах і надувних іграшках;
  • плавати треба тільки вздовж берега та обов'язково під постійним наглядом, щоб вчасно могла прийти допомога.

Не жартуйте на воді

• не підпливайте під тих, хто купається;
  • не хапайте їх за ноги;
  • не «топіть»;
  • без потреби не кличте на допомогу тощо.

Купання дітей має відбуватися під наглядом дорослих, які добре вміють плавати.
Вчитися плавати  потрібно під керівництвом інструктора або батьків.
Не залишайте біля води малят!
Вони можуть оступитися і впасти, захлинутися водою або потрапити в яму.
Навчити плавати свою дитину – такий же обов'язок, як навчити її переходити вулицю.

Що робити, якщо на ваших очах тоне людина?

Насамперед дати собі секунду на роздуми. Чи немає поруч рятувального засобу? Ним може бути все, що збільшить плавучість людини і що ви в змозі до неї докинути. Рятувальний круг можна кинути на 20-25 метрів. Чи можна покликати когось ще на допомогу?
Якщо ви кинулися на допомогу, то треба максимально враховувати плин води, вітер, відстань до берега і т.д. Наближаючись, намагайтеся заспокоїти і підбадьорити плавця, що вибився із сил.
Якщо це вдалося і він може контролювати себе, то повинен триматися за плечі рятувальника.  Якщо ж він не контролює своїх дій – поводитися з ним треба жорстко і безцеремонно.

Техніка рятування

Підпливши до потопаючого, треба підпірнути під нього й одним із прийомів захоплення (класичний – узявши за волосся), транспортувати до берега.
У випадку, якщо потопаючому вдалося схопити вас за руки, ноги або шию, звільняйтеся і негайно пірнайте. Інстинкт самозбереження змусить потерпілого вас відпустити. Якщо ж він уже занурився у воду, не припиняйте спроб знайти його там.
Коли потерпілого витягнуто на берег, основну увагу слід звернути на колір шкіри, дихання, серцеву діяльність, рефлекси очей, ширину зіниць.

"Планета міркувань"

"Діти за мир"